Sofa Bed
Ramone 160 Tubi Sofa Bed
Large yet compact. Ramone 160 is a compact king size sofa sleeper that folds out into the room, saving valuable space..
Design by Per Weiss 2019View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order ()
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Glossy Black |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
| Comfort | No-zag Spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Ramone is based on the functional principle of other models from our Compact category. It features a horizontal seat, vertical back, upholstery with piping, and cushions in an envelope style. An easy conversion-method from sofa to bed makes it a unique piece of furniture that automatically fold out its legs, simply providing a large and comfortable sleeping surface for two persons. Further, it is an appropriate sofa for three persons and guest bed for two when you have friends or family spending the night. Available in three compact sizes. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 95 cm |
| Sofa Width | 171 cm |
| Sofa Height | 81 cm |
| Seat Depth | 52 cm |
| Seat Height | 42 cm |
Bed
| Bed Width | 160 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 38 cm |
| Mattress Height | 20, 5 cm |
| Cushion Dimension | Width: 75 cm Depth: 20 cm Height: 42 cm |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
Design by Per Weiss 2019
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
Other pepole also looked at
Works good in combination with
