Cubed 160 Alu Sofa Bed
The design of Cubed Alu is motivated by an approach to solving the challenges of compact living conditions using classic materials and a crafty fold-out function..
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2009, 2019View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order ()
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Matt Black |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fibertex
* No-zag spring
* Solid wood frame
| Comfort | No-zag spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Cubed Alu is a part of our Compact design line that focus on space optimization. The conversion from sofa to bed is completed by pulling the strap hidden between the two soft back cushions, where Cubed’s legs automatically fold out and provide a durable 160 x 200 cm king size bed. The easy conversion from sofa to bed saves space as well as the zip-storage under the seat enables storage of beddings or blankets. The comfort is designed with a No-zag mattress that gives you an even and soft comfort which is further improved by a thick layer of high resilient foam. |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Assembly Video (Attach pull-downs in Cushion) | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 96 cm |
| Sofa Width | 167 cm |
| Sofa Height | 78 cm |
| Seat Depth | 51 cm |
| Seat Height | 45 cm |
Bed
| Bed Width | 160 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 37 cm |
| Mattress Height | 21, 5 cm |
| Cushion Dimension | Width: 75 cm Depth: 20 cm Height: 40 cm |
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2009, 2019
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
Works good in combination with
Other pepole also looked at
