Sofa Bed
Vilander Sofa Bed With Cushion Arms
.
Design by Per Weiss 2024View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order ()
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Legs | Matt Black |
Comfort
Durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs topped with high resilient foam. A mattress construction that offers a soft and inviting top as part of a unique sitting and sleeping comfort.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric cover
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring
* No-zag spring
* Durable metal frame
| Comfort | Double Spring |
| Comfort Type | Soft |
| Comfort Spring Height | 8-10 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 4 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Width | 245 cm |
| Sofa Height | 89 cm |
| Seat Depth | 60 cm |
| Seat Height | 43 cm |
| Arm Height | 56 cm |
Bed
| Bed Width | 145 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 43 cm |
| Gap From Floor To Base | 4 cm |
Design by Per Weiss 2024

The Vilander Family is a strong union of style and functionality. The 3-seater sofa bed effortlessly
transforms into a full-size bed or family lounger, adapting to your every need.
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
Other pepole also looked at
