Sofa Bed
Unfurl Special Teddy
The Unfurl Special sofa bed has a “Teddy bear” character, designed for the zeitgeist. Its three back positions make the sofa bed multifunctional as it is up to you whether you’ll sit, lounge or sleep, and the limited edition fabric adds an extra layer of coziness..
Design by Andreas Lund, Flemming Højfeldt & Per Weiss 2004View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Legs | Dark Lacquered Oak |
Comfort
The individual pockets in these models ensure that pressure is applied to each individual spring for better support – in seating as well as sleeping position. The high resilient foam casing contributes to a breathable mattress while providing a soft top support.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fibertex
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring 10 cm
* High resilient foam
* Fibertex
| Comfort | Pocket Spring |
| Comfort Type | Firm |
| Comfort Spring Height | 10 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | The Unfurl Special features the comfortable Pocket Spring mattress, allowing for better support, both in seating and sleeping position. Its timeless design and dark oak legs make the Unfurl Special minimalistic and perfect for any living situation. The in-house designed mechanism makes the sofa intuitive to handle – you just need to choose your favorite position. Use it as an adjustable three-seater sofa during the day or as a bed at night when you need to accommodate family, friends and guests who decide to stay the night. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 21 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 95 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 81 cm |
| Seat Depth | 59 cm |
| Seat Height | 41 cm |
Bed
| Bed Width | 120 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 41 cm |
| Gap From Floor To Base | 21 cm |
Design by Andreas Lund, Flemming Højfeldt & Per Weiss 2004
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |







