Daybed
Puri Daybed With Walnut Table
Inspired by the minimalist functional interior design of the 1950s, Puri is a simple and serene daybed with detachable covers and a design optimised for disassembly and recycling..
Design by Per Weiss 2021View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order ()
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Table Top | Walnut |
| Cushion Material | High resilient foam and fiberfill |
Comfort
A core of high resilient OEKO-TEX foam surrounded by soft layers of fiberfill creates a firm mattress suitable for comfortable seating and sleeping.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fibertex
* Fiberfill
* High resilient foam
* Wood frame
* Fibertex
* Fabric
| Comfort | Recycled foam and OEKO-TEX soft foam |
| Comfort Type | Firm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Puri is our take on a design where every detail and material has been evaluated and prioritized with sustainability in mind. With a flexible design, Puri allows for cozy sitting and lounging alike. The covers are detachable and machine washable at 30 degrees Celsius. Detachable covers also allow the option of renewing the look by purchasing new covers in a different fabric. Puri comes with one back cushion and a tabletop in either lacquered oak or lacquered walnut. An extra back cushion can be purchased separately. |
| Maximum Supported Weight | 220 kg |
| Gap From Floor To Base | 18,5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 80 cm |
| Sofa Width | 195 cm |
| Sofa Height | 69 cm |
| Seat Depth | 61 cm |
| Seat Height | 33, 5 cm |
Bed
| Bed Width | 80 cm |
| Bed Length | 195 cm |
| Bed Height | 33, 5 cm |
| Mattress Height | 15 cm |
| Cushion Dimension | Width: 78,5 cm Depth: 17 cm Height: 35 cm |
| Gap From Floor To Base | 18,5 cm |
Design by Per Weiss 2021
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
Other pepole also looked at
