Sofa Bed
Akello Lounger Sofa Bed
Akello Sofa Bed with chaise offers an elegant blend of comfort and versatility. It features a plush channel-stiched upholstery, large hidden storage and a spacious sleeping area, and it easily transforms from sleek sofa to cozy bed in a matter of seconds..
Design by Per Weiss 2024View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order (13-15 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fibertex
* No-zag spring
* Solid wood frame
| Comfort | No-zag Spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Akello Sofa Bed with chaise is a modern masterpiece of design and functionality. Featuring a refined, modular silhouette with plush channel-stitched cushions and offers superior comfort for both sitting and sleeping. The flexible configuration allows it to function as a spacious lounger or a double-size bed, adapting to your every need. Built-in storage ensures a clutter-free space, keeping essentials within reach while maintaining a clean, minimalist aesthetic. Whether placed in a cozy apartment, guest room, or open living area, Akello Sofa Bed with chaise provides the perfect combination of sophistication, practicality, and comfort—designed to complement any contemporary interior. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Assembly Guide 2 | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 74/187 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 66 cm |
| Storage Width | 192 cm |
| Storage Depth | 62 cm |
| Storage Height | 18 cm |
Bed
| Bed Width | 123 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 40 cm |
| Cushion Dimension | Width: 98 cm Depth: 27 cm Height: 46 cm |
Design by Per Weiss 2024
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
