Sofa Bed
Skaga Sofa Bed With Wide Arms
With its soft aesthetic and comfortable cushions, Skaga creates the perfect relaxation corner in any living space.
Design byView further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Send as e-mail
Key Features
| Features |
|
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
| Comfort | No-zag Spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Skaga’s style belongs to the Soft Touch collection, due to its simple yet voluminous aesthetic. Featuring a solid wood frame and the no-zag spring comfort with high resilient foam, Skaga ensures an ideal comfort for any relaxing experience. Additionally, it can easily transform from a cozy sofa to a comfortable bed, making it perfect for both day and night use. |
| Maximum Supported Weight | 220 kg |
| Gap From Floor To Base | 4 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 89 cm |
| Sofa Width | 178 cm |
| Seat Depth | 54 cm |
| Seat Height | 41 cm |
| Arm Height | 57 cm |
Bed
| Bed Width | 140 cm |
| Bed Length | 195 cm |
| Bed Height | 41 cm |
| Mattress Height | 16 cm |
| Gap From Floor To Base | 4 cm |
Design by
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |





