Sabie Sofa Bed With Wood Arms
E xperience the epitome of handcrafted elegance with Sabie Oak..
Design by Per Weiss 2021View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Send as e-mail
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Elm |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
| Cushion Description | Detachable and washable cover |
Comfort
The individual pockets in these models ensure that pressure is applied to each individual spring for better support – in seating as well as sleeping position. The high resilient foam casing contributes to a breathable mattress while providing a soft top support.
| Comfort | Pocket Spring |
| Comfort Type | Medium |
| Comfort Spring Height | 12 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | With its careful design, this sofa bed features a comfortable high backrest, plush cushions, and exquisitely crafted oak armrests, adding a touch of Scandinavian elegance. |
| Gap From Floor To Base | 11 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 99 cm |
| Sofa Width | 208 cm |
| Sofa Height | 63 cm |
| Seat Depth | 55 cm |
| Seat Height | 41 cm |
| Arm Height | 57 cm |
Bed
| Bed Width | 135 cm |
| Bed Length | 190 cm |
| Bed Height | 41 cm |
| Cushion Dimension | Width: 90 cm Height: 42 cm Depth: 11 cm |
| Gap From Floor To Base | 11 cm |
Design by Per Weiss 2021

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |



