Sofa Bed
Luoma Sofa Bed
Luoma is a design that fusion space optimization, multifunctional features and high structural quality, conveying a great solution for urbanites challenged by compact living conditions. Luoma features narrow arm rests and black signature piping..
Design by Per Weiss 2022View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Made-to-order (13-15 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Legs | Matt Black |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
| Cushion Description | Detachable and washable cover |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
| Comfort | No-zag springs + HR foam |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Luoma focuses on space optimizing by minimizing the space occupied by the sofa while maximizing sleeping surface when expanded as bed. Luoma is an attractive contemporary design based on the same functional principle and comfort composition as the Cubed family. |
| Maximum Supported Weight | 220 kg |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 90 cm |
| Sofa Width | 150 cm |
| Sofa Height | 80 cm |
| Seat Depth | 55 cm |
| Seat Height | 41 cm |
| Arm Height | 63 cm |
Bed
| Bed Width | 140 cm |
| Bed Length | 197 cm |
| Bed Height | 41 cm |
| Mattress Height | 20 cm |
| Cushion Dimension | Width: 71 cm Depth: 21 cm Height: 41 cm |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
| Size | 140 x 200 cm |
Design by Per Weiss 2022
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |
