Sofa Bed
Arvis Sofa Bed With S25 Arms
Contemporary character and flexible comfort — Arvis combines bold design with a full-size bed function and smart wooden tray arms..
Design by Per Weiss 2023View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Cushion Material | Feather Mix |
Comfort
Durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs topped with high resilient foam. A mattress construction that offers a soft and inviting top as part of a unique sitting and sleeping comfort.
| Comfort | Double Spring |
| Comfort Type | Soft |
| Comfort Spring Height | 8-10 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Arvis is the perfect blend of modern style and everyday functionality. The wide armrests add a bold, contemporary touch, and can be combined with walnut wood trays to create a practical surface for drinks, books or even a laptop — a clever alternative to a side table. A visible wooden base frame adds warmth and presence, making Arvis stand out in any interior. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 98 cm |
| Sofa Width | 250 cm |
| Sofa Height | 82 cm |
| Seat Depth | 56 cm |
| Seat Height | 42 cm |
| Arm Height | 56 cm |
Bed
| Bed Width | 145 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 42 cm |
| Cushion Dimension | Width: 102 cm Depth: 23 cm Height: 51 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Size | 144 x 200 cm |
Design by Per Weiss 2023

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |




